Літинська районна рада
Літинський район, Вінницька область

Відбулося покладання квітів приурочене 101 річниці першої окупації Літина російсько-більшовицькими загарбниками

Переглядів: 299

Сьогодні відбулося покладання квітів приурочене 101 річниці першої окупації Літина російсько-більшовицькими загарбниками.

Мало хто знає, що на Літинщині є своя героїчна сторінка антибільшовицької боротьби. Майже через рік після бою під Крутами подвиг крутянських героїв повторили літинські юнаки. 19 березня 1919 року московсько-більшовицька орда під проводом «комдива» Примакова щільним кільцем обступила Літин. На той час боєздатних частин армії УНР у Літині не було – згідно з наказом Симона Петлюри, їх відправили на фронт. Боронити мирний Літин від більшовицької навали було нікому. На збірному пункті, що був розташований у селі Селище, перебувало декілька сотень призовників – юнаків з Бердичівського та Літинського повітів. Вони були приписані до Чорноморського коша армії УНР та готувалися до проходження навчання в Кам'янці-Подільському перед відправленням на війну. Зброї молоде поповнення війська не мало, окрім револьверів, які були в інструкторів та офіцерів. Таким станом речей скористались московсько-більшовицькі різники-людожери, що перетворили греблю тогочасного Літинського ставу (теперішнє закінчення вулиці Кармелюка в напрямку села Селище) та дорогу до села Бірків на криваве місиво – рубали шаблями все, що потрапляло під руку. Напившись вдосталь безневинної крові, «червоні різники» залишили Літин без жодних втрат. Місцеве населення та військовослужбовці армії УНР, що прибули на місце трагедії, протягом кількох днів звозили та ховали загиблих (часто в тих місцях, де їх настигла смерть). 

Як нагадування про ті далекі трагічні події 1919 року, у Літині на старому цвинтарі по вулиці Кармелюка залишилась братська могила з одиноким хрестом на кургані та могила загиблого учасника тих подій, літинчанина Юрія Скотницького, сотника Армії УНР. Інші могили, яких було безліч, з роками стерлися з пам'яті людської. Тому точну кількість жертв ніхто вже не зможе знати. За твердженнями радянських істориків, їх було понад сімсот.

Керівництво району вшанувало пам'ять юнаків, які загинули в бою від рук радянських більшовиків хвилиною мовчання.

 

« повернутися до списку новин