Літинська районна рада

ЗВІТ ПРО РОБОТУ ЛІТЕРАТУРНО – МЕМОРІАЛЬНОГО МУЗЕЮ М. П. СТЕЛЬМАХА ЗА 2019 РІК

Переглядів: 761

ОСНОВНИМИ НАПРЯМКАМИ РОБОТИ У 2О19 році стали :

1.Дослідження нових тем відповідно пам’ятних та календарних дат,  оформлення виставок та організація масових заходів.

2.Доповнення стаціонарної експозиції новими матеріалами.

3.Комплектування, систематизація та паспортизація музейного фонду.

4.Пошукова робота з метою поповнення музейної колекції новими надходженнями.

5.Робота по збереженню і пропаганді духовної спадщини та матеріальної культури, вихованню національної свідомості та патріотизму серед підростаючого покоління.

 

НАУКОВО-ДОСЛІДНИЦЬКА ТА ЕКСПОЗИЦІЙНА  РОБОТА

У 2019 році досліджувались такі теми:

1."Фольклорно-етнографічні матеріали у творчості Михайла Стельмаха."(на основі автобіографічних повістей та романів "Чотири броди" та "Кров людська - не водиця".).

2.Життєвий та творчий шлях Ярослава Стельмаха - дитячого письменника і драматурга.

3.Останні сторінки життя і творчості письменника-земляка М.П.Стельмаха. 

В результаті етнографічно-пошукової експедиції  зібрано фольклорні матеріали, спогади, предмети побуту.

КУЛЬТУРНО-ОСВІТНІ  ТА  МАСОВІ  ЗАХОДИ

Протягом звітного періоду в Літературно-меморіальному музеї М.П.Стельмаха було проведено ряд заходів, спрямованих на пропаганду літературних та мистецьких здобутків українського народу, збереження духовної спадщини та національно-патріотичних традицій.

Традиційно проводились народознавчі години, приурочені календарно-обрядовим святам, літературознавчі бесіди,години історії.

Протягом року було прочитано три лекції у навчальних закладах району, присвячених творчості М.П.Стельмаха. Створено 6 тематико-експозиційних планів виставок, підготовлено 4 сценарії масових заходів, що проводились працівниками музею (сценарій до Дня Незалежності України, свята села та Дня Захисника України, літературно-мистецького свята "Велика рідня" до 107-ї річниці з дня народження М.П.Стельмаха та 30-річчя музею, Дня пам`яті М.П.Стельмаха).

Протягом року проводились зустрічі з письменниками: В.Вітковським, В.Вертипорохом, О.Афанасієвою, З.Сидорчук, П.Янківером, П.Малішом, В.Михайловським, В.Шевченком.

Найбільш вагомими із заходів були такі: 

17 січня в музеї відбулась відкриття виставки "Філософія творчості Михайла Мігріна".

30 січня було представлено відкриття нового музейного проекту "Експонат місяця" (щомісячна презентація одного з експонатів музейної колекції у супроводі розширеної експлікації), на якому представлено картину "Весняний букет" В.Хитрякова, подаровану М.Стельмаху, що знаходилась на його дачному будинку у м. Ірпінь.

6 березня відбулось відкриття виставки "Возвеличу рабів отих німих ..."   (до дня народження Т. Г. Шевченка), та конкурсне читання поезій Кобразя серед учнів Дяковецького НВК ім. М.П.Стельмаха.

11 квітня відбулась презентація виставки "Всесвіт української писанки", та народознавча година, присвячена традиціям Великодніх свят України.

Протягом квітня-травня проводився конкурс на кращий дитячий малюнок за творами М.П.Стельмаха серед дітей шкільного віку Літинщини. Кращі роботи презентувались у приміщенні музею та були відзначені дипломами та подарунками.      

8 травня спільно із Дяковецьким СБК та НВК ім. М.П.Стельмаха проведено мітинг пам`яті та концерт з нагоди Дня Пам`яті та примирення і перемоги над нацизмом. А також відкрито виставку документів та фотоматеріалів із музейних фондів "Ратний подвиг Михайла Стельмаха - поета і воїна".

16   травня працівники музею брали участь у VI обласному фестивалі-конкурсі музейних міні-експозицій "Їх іменами славиться наш край",що проводився на базі Вороновицького музею авіації. Була представлена міні-експозиція "Вартовий українського духу, незборимий воїн правди і краси",що відзначена дипломом учасника у одній з номінацій.

22   травня відкрито виставку мистецьких робіт вінницького художника, члена національної спілки художників України М.В.Бабія,що був автором монументального настінного живописного полотна у приміщенні музею М.П.Стельмаха: "Живопис Михайла Бабія".

23 травня 2019 р. проводилось щорічне літературно-мистецьке свято «Велика рідня», присвячене 107-ій річниці з дня народження М. П. Стельмаха. Стельмахівський травень вкотре об’єднав письменників, аматорів сцени, майстрів народної творчості та шанувальників видатного письменника і був особливим, адже у цьому році виповнилось 30 років з дня відкриття музею М.П.Стельмаха. На урочистих заходах були присутні: На нього завітали представники влади Літинського р-ну: Мельник Віталій Борисович - голова Літинської районної ради, заступник голови Літинської РДА Лариса Кримковська, відомі письменники Вадим Вітковський, Володимир Горлей, Петро Маліш, митці Михайло Бабій, Анатолій Васькевич,  учасники літературно-мистецьких об`єднань з Літинського, Жмеринського та Чернівецького районів, музейні працівники, учні та вчителі Дяковецького НВК ім. М.П.Стельмаха, аматори сцени Летичівського районного будинку культури Хмельницької області, односельчани. Традиційно відбулось вручення літературної премії ім. М.П.Стельмаха цьогорічним лауреатам: Василь Вертипорох (поезія), Оксана Афанасієва(проза), Пилип Янківер (публіцистика), Іван Малюта(публіцистика), а також відзначено їх дипломами та почесними нагрудними знаками із зображенням М.Стельмаха, що вперше виготовлені за сприяння Літинської РДА та районної ради.            

На святі директор музею відзначила грамотами і подяками у різних номінаціях усіх тих, що зробили вагомий внесок у

розвиток музейного закладу. Це "Меценат року" - керівник ПП "Укрпромпостачсервіс" С.М.Поліщук, "Благодійник року" - М.С. Климчук, "Друзі музею" - керівник Жмеринського літературно-мистецького об`єднання В.С.Горлей, директор Дяковецького НВК В.І.Головащенко, О.М. Іванцова, В.О.Ткач, В.І.Кривий та інші.

27   травня відбулось урочисте відкриття аудиторії-музею Михайла Стельмаха на факультеті філології та журналістики ім. М.Стельмаха Вінницького державного педагогічного університету ім. М.Коцюбинського. Працівники музею прийняли участь у заходах та надали експонати для музейної експозиції.

27   червня музейні працівники були учасниками науково-краєзнавчої експедиції "Вінниччина краєзнавча в соціокультурному просторі". Директора музею О.Голованюк було прийнято до Національної спілки краєзнавців України та нагороджено Почесною грамотою.                        

27 вересня 2019 року виповнились 37-і роковини з дня смерті                                М. П. Стельмаха. Цей день  оголошено музеєм Днем пам’яті Михайла Стельмаха і традиційно проведено ряд заходів по вшануванню письменника: поминальну панахиду у Михайлівському храмі  с. Дяківець, літературно-мистецького заходу «Я став би птицею…». Цьогоріч до вшанування традиційно долучилась  науковці та студенти  з факультету філології та журналістики ім. М.Стельмаха Вінницького педагогічного університету, учні та вчителі Дяковецького НВК ім. М.П.Стельмаха, односельчани. Було представлено виставку останніх фотознімків М.Стельмаха, переданих музею Дмитром Стельмахом та відбувся перегляд кінофільму "Там навчився я людей любити...", присвяченого М.П.Стельмаху, у залі сільського будинку культури.

13 жовтня спільно із Дяковецьким СБК (директор Кондратюк Г.Г.) було проведено традиційні щорічне свято села та відзначення Дня захисника України.

25 жовтня працівники музею були учасниками науково-практичної конференції,"Інфраструктура закладів культури: стан,тенденції розвитку в умовах децентралізації", що проводився на базі Вінницького обласного навчально-методичного центру галузі культури, мистецтв та туризму.

30  листопада було проведено літературний вечір-портрет з нагоди 70-ї річниці з дня народження Ярослава Стельмаха та відкрито виставку "Обпалені крила творчості".

Протягом   2019 р. музей співпрацював з Дяковецьким СБК, Дяковецьким НВК ім. М.П.Стельмаха, Вінницькою організацією Спілки письменників України, Факультетом філології та журналістики ім. Михайла Стельмаха Вінницького педагогічного університету, Літинським районним відділом освіти, Літинською кіномережею та краєзнавчим музеєм ім. У.Кармелюка, ВОКМ  у організації і проведенні заходів. 

ВИСТАВКОВА   РОБОТА

Протягом звітного періоду в Літературно-меморіальному музеї М. П. Стельмаха було організовано такі виставки: літературні : "Михайло Стельмах - дітям"; "Обпалені крила творчості"(до 70 річчя з дня народження Я.Стельмаха), "Возвеличу рабів отих німих ..." ( до дня народження Т. Г. Шевченка), "Лауреати премії імені Михайла Стельмаха". Виставка документів та світлин "Ратний подвиг М. Стельмаха-поета і воїна", "Вартовий українського духу, незборимий воїн правди і краси".  Етнографічні: "Українські сорочки-гордість на віки", "Всесвіт української писанки", "А на тім рушничкові оживе все знайоме до болю..", "У гостях у минулого." Мистецькі:"Виставка живопису М.Бабія", виставка художніх робіт Галини Ніжинської та Василя Заграя (с. Кожухів Літинського р-ну).

"Філософія творчості Михайла Мігріна". Фотовиставка "Моє село - моя колиска"; "Виставка дитячих робіт учасників конкурсу на кращий малюнок за творами М.П.Стельмаха".

РОБОТА ПО КОМПЛЕКТУВАННЮ ФОНДІВ.

ОБЛІК ТА ЗБЕРЕЖЕННЯ

На 1 січня 2020 року музейний фонд складає 1845 предметів, з яких -    основний фонд нараховує 1115 предметів. Надійшло протягом року 65 експонатів. Науково-допоміжний фонд поповнився на 20 предметів і становить 730 експонатів. Усі нові надходження – в результаті безкоштовної передачі музею. Коштів на придбання не виділялось, як і впродовж усіх минулих років.   

Музейна колекція поповнилась такими надходженнями: книги  та друковані видання - 53 (видання творів М. П Стельмаха 60 - 80 рр. ХХ ст.; твори  лауреатів літературної премії Михайла Стельмаха; наукові збірники    і  програми, присвячені краєзнавчим  та літературознавчим  дослідженням; періодичні та мистецькі видання.

Речові - 4 в результаті   надходжень, подарованих лауреатом цьогорічної літературної премії М.П.Стельмаха П.Янківером(США).

Протягом року нові надходження пройшли атрибуцію та паспортизацію. У цьому році проводилась звірка наявності НДФ та розпочалась паспортизація науково-допоміжного фонду. На жаль, працівниками музею не вдалось виконати на належному рівні, а тому слід ліквідувати недоліки та завершити паспортизацію та фотофіксацію музейного фонду.

ВИДАВНИЧА ТА РЕКЛАМНО – ІНФОРМАЦІЙНА РОБОТА

У районній  пресі було надруковано статтю "Вартовий українського духу" О.Голованюк , присвячену 107-річчниці з дня народження М.П.Стельмаха("Літинський вісник" за 23.05.2019.); "Літературно-меморіальний музей ім. М.П.Стельмаха відсвяткував свій 30-й ювілей" Т.Михайлюк ("Літинський вісник" 30.05.2019.)

У газеті "Вінниччина" за 12.06.19 була надрукована стаття "І знову гуси-лебеді летять над Дяківцями ..."Л. Тупчій про літературне свято з нагоди 107-річчниці з дня народження М.Стельмаха та 30-річчя музею.

За матеріальної підтримки Національної спілки краєзнавців України видрукувано буклети "Перлина Поділля - Літературно-меморіальний музей М.П.Стельмаха" . А за сприяння та фінансової підтримки Володимира Горлея було перевидано одну з ранніх маловідомих збірок поезії М.Стельмаха "Провесінь".

ГОСПОДАРЧА  ДІЯЛЬНІСТЬ

Протягом року проводилось упорядкування музейної території та території меморіальної садиби М.П.Стельмаха. Проводився косметичний ремонт батьківської хати М.Стельмаха (1тис. грн). Було придбано за бюджетні кошти музейну документацію (уніфіковані паспорти) на суму 500грн, виготовлено печатку музейного закладу(за рахунок спонсорської допомоги - 500грн). Проведено за благодійні кошти (ПП "Укрпромпостачсервіс" 3тис.грн) святкове частування учасників свята з нагоди 30-річчя музею.

Заплановані встановлення охоронно-пожежної сигналізації у приміщенні музею та придбання комп’ютера і принтера не вдалося здійснити за відсутністю коштів.

ПЛАНОВІ  ПОКАЗНИКИ

Основний фонд – 65 надходжень;

Науково – допоміжний фонд – 20 надходжень ;

Екскурсій – 84 ;

Виставки – 15 ;

Загальна кількість відвідувачів –3,1 тис. чол.

 

 

Директор музею                                                                              О.В. Голованюк« повернутися до списку новин