Літинська районна рада

Звіт про роботу Літинського районного краєзнавчого музею ім. Устима Кармалюка за 2017 рік

Переглядів: 1257

Робота музею в 2017 році була спрямована на реалізацію заходів Єдиної комплексної програми розвитку культури і духовного відродження у Вінницькій області на 2013 -2017роки,  законодавчих документів з проблем музейної діяльності, а також на удосконалення форм і методів музейної роботи.

       Основними напрямками роботи музею в поточному році стали:

1.Робота по збереженню і пропаганді духовної спадщини та матеріальної культури, вихованню національної самосвідомості та патріотизму серед підростаючого покоління.

2. Дослідження нових тем відповідно пам’ятних та календарних дат, оформлення відповідних виставок та організація масових заходів.

3. Пошукова робота з метою поповнення музейної колекції новими надходженнями.

4.Комплектування, систематизація та паспортизація музейного фонду.

                Науково –дослідницька та експозиційна робота

Результатом науково – дослідницької роботи у 2017 році стала підготовка наукових матеріалів, публікацій, створення нових виставок, доповнення діючої музейної експозиції, а також участь в роботі семінарів, «круглих столів», конференцій, експедицій.

        У 2017 році музейними працівниками досліджувалися такі теми:

     - Історія духовних святинь району (Свято – Миколаївський собор, римо – католицький костьол смт. Літин).

     - Історія сіл Літинського району ( с. Малинівка, с. Балин).

    -  Володимир Вовкодав – вірний син Поділля.

Протягом року працівники музею приймали участь у міжнародній науковій конференції «Синьоводська битва 1362 року і утвердження Коріатовичів на Поділлі – могутній поштовх до розвитку та європейської інтеграції краю» в місті Вінниця, провели історико – краєзнавчу конференцію « Славний лицар українського народу»  до 230 річниці з дня народження Устима Кармалюка .На конференцію завітали вчителі, бібліотекарі, краєзнавці з м. Деражня, м. Летичів, с. Волоське  Хмельницької області, з м.Жмеринка, с. Кармалюкове та Літина і району. Організували експедицію «Стежками Устима Кармалюка» ( Літин – Жмеринка –Курилівці –Кармалюкове – Волоське – Летичів ), провели, як і кожного року, краєзнавчу експедицію селами району ( с. Малинівка, с.Балин) з метою поповнення музейних фондів, запису спогадів, дослідження історії рідного краю

Взяли участь у засіданні «круглого столу»  на тему «Час історичного вибору: Ключові події Української революції 1917 – 1921 років», який проходив в малому залі райдержадміністрації. Доповнили діючу експозицію матеріалами і артефактами про події на Сході нашої країни,а також розширили діючу експозицію предметами Черняхівської  культури.  

                     Науково – освітня та виставкова робота

Протягом звітного періоду в музеї було проведено ряд заходів та виставок, спрямованих на пропаганду літературних та мистецьких надбань українського народу, збереження духовної спадщини та виховання почуття національної свідомості підростаючого покоління.

Звітній період був насичений різними культурно – мистецькими подіями до знаменних і  пам’ятних дат.

В січні місяці працівники музею провели засідання спілки краєзнавців і підготували виставку документів та книг « Розп’ятий за Україну» присвячені  дню народження Василя Стуса.

До дня соборності України провели засідання «круглого столу» на тему «Моя Україна – єдина і неподільна». Участь у проведенні заходу взяли учні 10- х класів СЗШ І – ІІІ ступенів №2 та №1 смт. Літина. До цієї дати була і приурочена виставка  «Великий день злуки».

26 січня з учнями СЗШ І –ІІІ ст. с. Cелище  провели  на могилі захисників України  урок  мужності  «Герої  Крут у пам’яті людській»,поєднали з сьогоднішніми подіями на Сході країни і поклали квіти до підніжжя пам’ятного знаку.

20 лютого у приміщенні районного будинку культури  до дня Героїв Небесної сотні були розгорнуті виставки «Вінничани –Герої України», «Герої не вмирають».

З 3 березня по 9 березня в приміщенні музею була відкрита виставка «Єдине ціле жінка і весна».

9 березня організована виставка книг та матеріалів  «Тарас Шевченко – батько української нації».

11 березня в актовій залі музею відбулась історико – краєзнавча конференція «Славний лицар українського народу»  присвячена 230 річниці з дня народження Устима Кармалюка. З доповідями виступили : голова сільської ради села Волоське Антоніна Мельник , директор музею села Кармалюкове Людмила Крайнік, краєзнавець Валерій Кривий , вчитель історії села Багринівці Наталія Назаренко та інші.Учасники конференції також переглянули фільм присвячений Устиму Кармалюку.

В березні, як і кожного року, до музею завітали письменники з Києва на чолі з  Глібом Сітько. Гліб Сітько написав нову книгу і зробив аудіо версію драматичної поеми про Устима Кармалюка  «Український  супер- герой Устим Кармалюк».Книги, які були привезені, письменники подарували дітям, що завітали до музею.

До визволення Літинщини від нацистських загарбників в музеї була відкрита виставка документів і матеріалів « Наш край в березні 1944 ».

21 березня  в приміщенні музею відбувся показ фільму про діяльність Якова Гальчевського на Поділлі,який був знятий минулого року дослідником історії визвольної боротьби українського народу першої половини ХХ століття Романом Ковалем.   

Третього квітня в приміщенні музею відбулась година спілкування «Слідами героїв веселої книги» з учнями 1 -3 класів СЗШ І- ІІІ ст. с. Селище.

До Великого Дня Світлого Христового Воскресіння  у виставковому залі була відкрита виставка « Великодня писанка», а також провели свято української писанки та майстер – клас «Писанка мальована, з любов’ю подарована». На свято завітали вихованці дитячих  садочків  з Літина. Великодні писанки учасники свята залишили в подарунок музею, а самі отримали подарунки від працівників музею.

25 квітня відбулась зустріч з  учасниками ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та перегляд фільму «Розщеплені на атоми».

До Міжнародного дня музеїв було проведено свято «Музей - скарбниця історії краю». На свято завітали заступник голови райдержадміністрації Валентина Захаревич, начальник відділу культури Оксана Гвоздинська, учні СЗШ І - Шст.№1   учні СЗШ І - III ст. с. Селище , гості з  Хмельницького, Деражні, Летичева, Жмеринки та багато інших шанувальників музею. Театралізовану екскурсію залами музею проводили учні восьмого класу СЗШ І – ІІІ ступенів №1.

Працівники музею взяли участь в дні Європи, що проходили в місті Вінниці з виставкою «Літин – європейське містечко» та друкованими матеріалами, книгами і світлинами, що висвітлюють дружні зв’язки містечка Літин і Вольштин (Польща) під назвою «Дружба єднає кордони».

5 червня працівники музею, як і кожного року, здійснили поїздку в село Трибухи на місце загибелі сотні Шуляка,  а 10 червня в село Микулинці, до символічної могили командира групи УПА «Південь» полковника «Батька», а також поклали квіти до меморіальної дошки Омеляну Грабцю, яку відкрили минулого року.

3 10 червня по 18 червня в музеї була відкрита виставка «Українська повстанська армія і Літинщина».

До 626 річниці першої писемної згадки про Літин працівники музею взяли , як завжди, активну участь . Були проведені тематичні екскурсії для жителів району та гостей. Організовано виставки   «Літин у старих світлинах», «Люди, які творять історію Літина», « Почесні громадяни Літина»,виставка картин Івана Горобчука з міста Вінниці.  Виставки були представлені на площі біля районної державної адміністрації, селищної ради та в будинку культури. За активну участь у заходах нагороджені грамотою та  подарунком.

Засідання круглого столу на тему «Конституція – основа державності» було приурочено дню Конституції. На засіданні присутніми були представники  влади, політичних партій і громадських організацій.

В липні місяці працівники музею, як і кожного року, організували краєзнавчу експедицію селами району (с. Малинівка, с. Балин) з метою збору експонатів, запису спогадів, дослідження історії рідного краю.

11 липня в приміщенні музею,  вже другий рік підряд, для дітей дошкільного і шкільного віку відбулося свято шоколаду «Історія шоколадної цукерки». Діти завітали на свято з батьками. Розгадували загадки, проводили конкурси і вікторини. Їли цукерки  і веселилися. Кількість дітей, а також дорослих зростає.

До 26 річниці незалежності України провели музейне свято «Хай квітне у віках соборна Україна», а також спільно з районним архівом організували виставку «На шляху незалежності України». Виставка експонувалася в фойє адміністрації, а також в приміщенні  музею.

23 серпня працівники музею взяли участь у проведенні Х обласного фестивалю народної творчості «Скарби Поділля» у місті Вінниця.

На день знань до музею завітали учні СЗШ І- ІІІ ст. м. Немирова  на відкриття виставки «Школа, в якій ми вчились». Учні розповідали про свої успіхи  у навчанні, дивувались логарифмічній лінійці, дерев’яному пеналу, чорнильниці з дерев’яною ручкою та пером «зірочка» тощо.

До музею 21 вересня завітали  молоді науковці з Німеччини, які досліджують історію Другої світової війни. Працівники музею організували зустріч і відповіли на питання , які їх цікавили, а потім провели екскурсію по залах музею та містечком Літин.

До чергових роковин з дня смерті Михайла Стельмаха організована виставка «Над нашим краєм Стельмахові гуси – лебеді летять».

До 182 річниці з дня загибелі Устима Кармалюка працівники музею  щорічно проводять краєзнавчу  експедицію «Стежками Устима Кармалюка». Шлях учасників  експедиції проліг  місцями, де проходили загони Устима Кармалюка. Побували в смт. Летичів, побували в селі Кармалюкове, Курилівці та Волоському. В селі Волоському на місці загибелі Устима Кармалюка провели мітинг пам’яті,а в сільській бібліотеці  Володимир Шевченко  презентував свою книгу «Народився Кармалюка в селі на Поділлі».   

В жовтні місяці до дня художника була організована виставка картин художника з міста Вінниці Івана Горобчука. На відкриття виставки завітали учні місцевих шкіл  та вихованці дитячого садочка №1 разом з своїми наставниками.

29 грудня в актовій залі музею відбувся вечір пам’яті Героя України В’ячеслава Чорновола .На вечорі були присутні представники районної організації Народного Руху України та громадяни Літина та району. До цієї дати була представлена виставка документів, книг та матеріалів під назвою «Людина, яка пробудила Україну».    

У музеї протягом  звітного періоду експонувались такі виставки:

1. Виставка документів та книг « Розп’ятий  за Україну». (05.01 – 08.01).

2.  Виставка матеріалів і книг « Герої Крут у пам’яті людській».( січень).

3.Виставка матеріалів та фотодокументів «Моя Україна – єдина і неподільна»

4.Виставка «Літин – європейське містечко».

5.Виставка документів та книг «Час історичного вибору: Ключові події Української революції 1917 – 1921 років» ( березень).

6.Виставка « Наш край в березні 1944 року»( 17.03 -22.03).

7. Виставка  «Подвигу жити вічно».

8.Виставка  « Дружба єднає кордони» (травень ).

9.Виставка « Літину - 626». ( червень).

10. Виставка « Чорнобиль – трагедія, подвиг, пам’ять». (24.04).

11.Виставка « Єдине ціле жінка і весна» ( березень).

12.Виставка документів та фотографій «Тут живе історія…» (травень)             

13. Виставка документів і матеріалів « Українська повстанська армія і Літинщина» ( 10.06 -18.06).

14.Виставка   «Син Подільської землі, співець її краси і слави» ( травень).

15.Виставка « Конституція – основа державності» ( 24.06 – 29.06).

16.Виставка  « Люди, які творять історію Літина».( 22.06).

17. Виставка картин місцевих художників « Квітни наша ненько, Україно!».

18.Виставка  книг і матеріалів « Стельмахові гуси – лебеді летять».( вересень).

19.Виставка  «Школа, в якій ми вчились».

20.Виставка – конкурс новорічних композицій « Зимова феєрія».

21.Виставка « Людина, яка пробудила Україну».

22.Виставка картин  художника Івана Горобчука  « Спогади про дитинство».

23. Виставка «Скорботний плач свічі»

та інші.                                                                 

              Робота з комплектування фондів

Комплектування музейних фондів здійснювалось переважно шляхом подарункових надходжень, але в цьому році під час експедиції селами району закупили декоративно – ужиткові предмети на суму 2770 гривень. В звітному періоді до фондів музею надійшло 102 музейних  предмети основного фонду, 60 –науково - допоміжного,52 одиниці прийнято на тимчасове зберігання.

Серед зібраних музейних предметів основного фонду слід відзначити:

  • картини художника  Івана Горобчука з міста Вінниці.
  • предмети археології, подаровані Сергієм Горобцем.
  • книги, подаровані музею від авторів під час музейних заходів та зустрічей.
  • книги, подаровані музею  представниками української діаспори з Канади та США.
  • декоративно – ужиткові предмети, які були закуплені у жителів Літинського району

          Робота з підвищення фахового рівня музею

Протягом року музей співпрацював з методичним центром Вінницького обласного краєзнавчого музею, працівники музею брали участь у семінарах та отримували методичну допомогу у вирішенні музейних проблем.

            Рекламно – інформаційна та видавнича робота музею.

Всі музейні заходи, які проводили працівники музею були висвітлені в друкованих та електронних  засобах масової інформації.

Музейні працівники видали буклет « Володимир Вовкодав – вірний син Поділля»,буклет « Літинський краєзнавчий музей ім. У. Кармалюка», зробили копію альбому світлин жителів Літина кінця ХІХ початку ХХ століття.

               Господарська робота

У звітному періоді було проведено поточний ремонт  приміщення музею. Проводилось систематичне упорядкування прилеглої території музею, догляд за квітковими насадженнями .Відремонтовано дах котельні.

 

                 Планові показники

  • предмети, що надійшли до основного фонду – 102
  • предмети, що надійшли до НДФ -60
  • кількість відвідувачів -17 тис.650.
  • екскурсії – 363
  • лекції - 8

 

Директор музею                                                                      В. Ткач« повернутися до списку новин