Літинська районна рада
Літинський район, Вінницька область

ЗВІТ ПРО РОБОТУ ЛІТЕРАТУРНО – МЕМОРІАЛЬНОГО МУЗЕЮ М. П. СТЕЛЬМАХА ЗА 2017 РІК

Переглядів: 640

ОСНОВНИМИ НАПРЯМКАМИ РОБОТИ У 2О17 році стали :

1. Дослідження нових тем відповідно пам’ятних та календарних дат,  оформлення відповідних виставок та організація масових заходів.

2.Доповнення стаціонарної експозиції новими матеріалами.

3. Комплектування, систематизація та паспортизація музейного фонду.

4. Пошукова робота з метою поповнення музейної колекції новими надходженнями.

 

НАУКОВО-ДОСЛІДНИЦЬКА ТА ЕКСПОЗИЦІЙНА  РОБОТА

У 2017 році досліджувались такі теми:

  • «Останні сторінки життя і творчості письменника-земляка М.П.Стельмаха»;
  • « Повоєнний період життя та творчості М.Стельмаха. Наукова діяльність на посаді співробітника Інституту фольклору та етнографії АН УРСР". 
  • " М.Стельмах - фольклорист".

В результаті етнографічно-пошукової експедиції  зібрано фольклорні матеріали, спогади, предмети побуту, якими доповнено експозицію у музеї М. Стельмаха ( сорочки, рушники,тканий килим та ін.)

Завдяки співпраці з сином М. Стельмаха Дмитром Михайловичем, експозицію останнього залу  було доповнено книгами його власних перекладів та фотографіями,подарованими музею.

 

КУЛЬТУРНО-ОСВІТНІ  ТА  МАСОВІ  ЗАХОДИ

Протягом звітного періоду в Літературно-меморіальному музеї М.П.Стельмаха було проведено ряд заходів, спрямованих на пропаганду літературних та мистецьких здобутків українського народу, збереження духовної спадщини та національно-патріотичних традицій.

Традиційно проводились народознавчі години, приурочені календарно-обрядовим святам, літературознавчі бесіди,години історії. Серед учнів Дяковецького НВК ім. М. П. Стельмаха проводився конкурс на кращого читця поезії Великого Кобзаря(10.03)

"Згадаймо силу Слова золотого,

Торкнімось чистих Стельмаха джерел..."

Під такою назвою проходив МАРАФОН ПАМ`ЯТІ протягом першого півріччя 2017го року , присвячений 105-ій річниці з дня народження М. П. Стельмаха. Активно долучилися до вшанування пам`яті видатного земляка усі школи Літинського району. Юні подоляни відвідали перлину Поділля - музей М. П. Стельмаха, меморіальну садибу та батьківську хату письменника, оглянули книжкові та етнографічні виставки, переглянули кінофільми "Гуси-лебеді летять" та "Там навчився я людей любити", які демонструвались у оновленій залі Дяковецького сільського клубу за допомоги директора КЗ "Літинський кінотеатр ім. У. Кармалюка" Вячеслава Нападовського. Оголошений музеєм Марафон пам`яті було проведено за підтримки літинського районного відділу освіти (Начальник Тетяна Гордійчук).

Традиційно 24 травня 2017 р. проводилось щорічне літературно-мистецьке свято «Велика рідня», присвячене 105-ї річниці з дня народження М. П. Стельмаха. Стельмахівський травень вкотре об’єднав письменників, аматорів сцени, майстрів народної творчості та шанувальників видатного письменника. На урочистих заходах були присутні: Дмитро Стельмах - син письменника, літаратор-перекладач, заступник голови Літинської РДА Валентина Захаревич; заступник голови МГО "Вінницьке земляцтво у м.Києві" Ніна Гнатюк; головний редактор літературно-мистецького журналу "Вінницький край" Вадим Вітковський; начальник відділу освіти Літинської РДА Тетяна Гордійчук, начальник відділу культури Літинської РДА Оксана Гвоздинська. З вітальним словом до присутніх звернулись директор Департаминту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької облдержадміністрації Світлана Василюк та голова Вінницької організації національної спілки краєзнавців Україні Сергій Гальчак.

Було презентовано "Вінницький альбом: Вінниця і вінничани", відбулось щорічне вручення літературної премії ім. Михайла Стельмаха. Цьогорічними лауреатами стали Дмитро Стельмах, Андрій Стєбелев, Сергій Татчин. Завершились урочисті заходи святковою концертною програмою та урочистою ходою до батьківської хати М.П.Стельмаха.

У музеї була відкрита виставка мистецьких робіт народного малярства заслуженого майстра народної творчості України Івана Івановича Горобчука. Виставки сучасної української вишивки були представлені майстринями Літинщини Тетяни Фархутдінової(с.Івча), Галини Попонської(с.Уладіка), Світлани Порицької(с.Уладівка) і Надії Димкової(с.Дяківці).                                                                                          

25-26 травня у Вінницькому державному педагогічному університеті відбулась Всеукраїнська науково-практична конференція "Михайло Стельмах у новітніх парадигмах наукового знання",  присвячена 105-ій річниці з дня народження видатного письменника-земляка, організатором якої став факультет філології та журналістики ім. Михайла Стельмаха.                                                                                          

Під час пленарних та секційних засідань науковці обговорили рецепції творчої постаті М.Стельмаха в історичних та документальних джерелах, інтерпритацію творчості письменника в сучасному літературознавстві, художню спадщину митця-як обєкт мовознавчих студій, фольклористичних досліджень та методики вивчення у середній та вищій школі.

Наступного дня учасники науково-практичної конференції продовжили роботу на виїзному засіданні у Літературно-меморіальному  музеї М.Стельмаха. З цікавістю переглянули експозицію, активно обговорюючи аспекти творчоі біографії митця та маловідомі сторінки його життя,відвідали меморіальну садибу родини Стельмахів. До уваги присутніх було запропоновано перегляд документального кінофільму " Там навчився я людей любити" про М.Стельмаха.

На секційних засіданнях працівники музею виступили з усною доповіддю " Михайло Стельмах. Феномен дослідника-фольклориста й майстра художнього Слова" ( Голованюк О.В.) та представили виставку " Михайло Стельмах - фольклорист".                          

  27 вересня 2017 року виповнились 34-і роковини з дня смерті М. П. Стельмаха. Цей день  оголошено музеєм Днем пам’яті Михайла Стельмаха і традиційно проведено ряд заходів по вшануванню письменника: поминальну панахиду у Михайлівському храмі  с. Дяковець, зустріч із сином М. Стельмаха – Дмитром Стельмахом, літературно-мистецького заходу «Я став би птицею…». Цьогоріч до вшанування  долучилась велика родина Вінницького державного педагогічного університету - перший курс філологів та журналістів разом із викладацьким складом ( 97 чол.). Під час заходу було підбито підсумки МАРАФОНУ ПАМЯТІ та вручено подяки і дипломи у різних номінаціях.

 

Протягом звітного періоду в Літературно-меморіальному музеї М. П. Стельмаха було організовано такі виставки: літературні "Величний геній Кобзаря" ( до дня народження Т. Г. Шевченка) -  з 7.03 по 22.03 ; книжкова виставка-портрет, присвячена 110-ій річниці  з дня народження М.П.Трублаїні) – з 21.04 по 30.04 ; "Лауреати премії імені Михайла Стельмаха" , "Моя Україна – шлях до незалежності" - з 21.08 по 11.09; "Трагедія українського народу – спланований людомор 1932 -1933 років"(листопад), "Творчість, подарована дітям"(до дня народження Ярослава Стельмаха- 30.11); Етнографічні:" Вишита сорочка - символ України"- 15.02, "Всесвіт української писанки, "Подільський вишитий рушник"- 17.06 – 30.06., "Умілих рук чарівні дивотвори" (вироби майстрів народної творчості ),"Душі моєї вишиті полотна"( вишивки Надії Димкової)- 30.10- 10.11. З музейних фондів: "Творча лабораторія Михайла Стельмаха", мистецькі - виставки робіт Михайла Мігріна та Івана Горобчука.Однією з найбільш яскравих була виставка "Всесвіт української писанки", на якій було представлено 65 колоритних зразків української народної писанки з різних регіонів України (Поділля, Буковина, Івано-Франківщина та Закарпаття). А також заслуговує уваги і етнографічна виставка «Подільський вишитий рушник», де експонувалось понад 30 вишитих рушників, кінця ХІХ – першої половини ХХ століття та сучасності. 

Протягом   2017 р. музей співпрацював з Літинським РБК, Дяковецьким НВК ім. М.П.Стельмаха, Вінницькою організацією Спілки письменників України,Літинським районним відділом освіти, КЗ " Літинський кінотеатр ім. У.Кармалюка у організації і проведенні заходів та переглядів кінофільмів. 

 

РОБОТА ПО КОМПЛЕКТУВАННЮ ФОНДІВ.

ОБЛІК ТА ЗБЕРЕЖЕННЯ

На 1 січня 2018 року музейний фонд складає 1680 предметів, з яких -    основний фонд нараховує 990 предметів. Надійшло протягом року 80 експонатів. Науково-допоміжний фонд поповнився на 25 предметів і становить 690 експонатів. Усі нові надходження – в результаті безкоштовної передачі музею. Коштів на придбання не виділялось, як і впродовж усіх минулих років.   

Музейна колекція поповнилась такими надходженнями: книги та друковані видання - 44 (видання творів М. П Стельмаха 60 - 80 рр ХХстоліття, серед яких рідкісні збірники фольклорних матеріалів, упорядником яких був М. Стельмах (1953, 1971р); книги перекладів Дмитра Стельмаха; твори лауреатів літературної премії ім. М. Стельмаха; наукові збірники і програми наукових конференцій, присвячених М. П. Стельмаху; газети та журнали із публікаціями Дмитра Стельмаха)фотографії - 25(неопубліковані рідкісні фото останніх років життя М. Стельмаха, та місць, пов`язаних з його ім`ям, подаровані сином письменника ), речові - 6 (домоткані вишиті сорочки та рушники кінця XIX - поч. XX cт.), твори образотворчого мистецтва - 3 (картина Василя Хитрикова "Натюрморт", подарована М. П. Стельмаху на день народження від Ольги Чорнобривцевої, що висіла в їдальні Ірпінської письменницької дачі. Дві роботи народного малярства Івана Горобчука "В ніч на Івана Купала", "Вдень на Івана Купала" - олія, полотно). Декоративно - ужиткові - 1 (килим тканий 40х р. ХХ ст. з унікальною історією: виміняний під час голоду 1947р. у селі Дяківцях в родині Климчука М.С. на їжу).

Протягом року нові надходження пройшли атрибуцію та паспортизацію.

 

ВИДАВНИЧА ТА РЕКЛАМНО – ІНФОРМАЦІЙНА РОБОТА

У районній ресі було надруковано 4 статті про діяльність музею, 2 з яких за авторства працівників музею: "Марафон памяті Михайла Стельмаха", "Нуковці України вшанували Михайла Стельмаха". (газета "Літинський вісник"за 08.06 та 21.06 2017р.)

Стаття під назвою "Світ Михайла Стельмаха" вийшла друком у часописі "Поле літературне" №34 / 2017р.Ще одна публікація під назвою "Чотири броди Михайла Стельмаха" вийшла друком у 4 числі літературно-художнього та краєзнавчо-історичного альманаху "Вінницький альбом". Таким чином власних публікацій - 4.  

Спільно із Вінницьким обласним радіо було записано дві радіопередачі, присвячені 105-ій річниці з дня народження М.Стельмаха,одна з яких вийшла у прямому ефірі 23 травня о 18год.( журналіст- С.Травінська).

У квітні було відзнято передачу з циклу "Все починається з любові"телерадіокомпанією ВІНТЕРА ,присвячену традиціям української вишивки на базі музею зокрема на матеріалах етнографічної виставки " Вишита сорочка-символ України".                           

З метою пропаганди творчості Михайла Стельмаха , завдяки фінансовій підтримці Дяковецької сільської ради було закуплено залишки тиражу останньої виданої на Україні дитячої книжечки авторства М.Стельмаха "Як журавель збирав щавель" , у видавництві "Веселка" у кількості 400 примірників для розповсюдження по бібліотеках та школах району , а також в якості подарунка під час ювілейних заходів гостям та делегаціям.                   

Частина примірників буде використана для розповсюдження у "Музейні крамничці" , яка планується створитись у наступному році.

ГОСПОДАРЧА  ДІЯЛЬНІСТЬ

Завдяки спонсорській допомозі ПП "Укрпромпостачсервіс"

(керуючий Поліщук С.М.), було профінансовано косметичний ремонт батьківської хати М. Стельмаха на меморіальній садибі на суму 5тис. гривень.

         Значним досягненням поточного року була часткова заміна вікон у експозиційних залах музею. Дяковецькою сільською радою за умови співфінансування виділено 45тис. грн, таким чином 5 віконних блоків було замінено на енергозберігаючі. Залишилась іще половина, яку надіємось уже за підтримки Літинської районної ради замінити у 2018р.

         Тісна співпраця із Дяковецькою сільською радою допомогла вирішити аварійну ситуацію із багатовіковими насадженнями ясенів над самою хатою Стельмаха. Три величезні ясени, впираючись у дах будинка, загрожували його руйнуванню, особливо під час негоди.

Власним коштом сільської ради було зрізано дерева і усунено дану проблему на садибі.

         На превеликий жаль, у поточному році Літинським районним відділом культури не було виділено на музейний заклад жодних коштів. Доводилось звертатись по допомогу до спонсорів і благодійників, щоб якось забезпечити необхідні заходи з господарської та інших видів музейної діяльності.

        На організацію частування гостей свята "Велика рідня" з нагоди ювілею М.П. Стельмаха була надана спонорська допомога місцевого підприємця Смикала В. П. (одна тияча гривень) у вигляді оплати фуршету.

        Заплановані встановлення охоронно-пожежної сигналізації у приміщенні музею та заходи щодо реставрації клуні на території садиби не вдалося здійснити за відсутнстю коштів.

 

ПЛАНОВІ  ПОКАЗНИКИ

   Основний фонд – 80 надходжень;

   Науково – допоміжний фонд – 25 надходжень ;

   Екскурсій – 135 ;

   Виставки – 15 ;

   Загальна кількість відвідувачів –5 000 чол.

 

 

Директор музею                                       О. Голованюк

« повернутися до списку новин