Літинська районна рада
Літинський район, Вінницька область

Звіт директора КЗ «Літинська районна бібліотека» про діяльність закладу в звітному періоді

Переглядів: 824

Літинська районна бібліотека – це інформаційний, соціокультурний, методично-консультативний центр, центр інтелектуального дозвілля.

Завдання бібліотеки

Взяти за основу своєї діяльності програму дій, викладену в Стратегії розвитку бібліотек в Україні до 2025 року.

- Сприяти виробленню нової моделі бібліотеки, яка функціонуватиме в умовах децентралізації влади та об'єднання територіальних громад.

- Удосконалити комфортне середовище та впровадження інноваційних форм для залучення до бібліотечно-інформаційного обслуговування всіх верств мешканців територіальних громад, зокрема людей з особливими потребами.

- Враховувати потреби молодого покоління, зокрема студентської та учнівської молоді, щодо їхніх читацьких пріоритетів, використовувати відповідні форми просування книги та читання.

-  Забезпечити діяльність бібліотек як інформаційно-ресурсних центрів розвитку громад

- Продовжувати проектну діяльність, впроваджувати новітні інформаційні технології, ширше використовувати соціальні мережі для популяризації бібліотек.

- Здійснити заходи для підвищення ефективності діяльності бібліотек через урізноманітнення і впровадження нових послуг і продуктів.

- Використовувати досвід роботи висококваліфікованих фахівців бібліотечної справи для виховання і адаптації у професії молодих спеціалістів.

- Залучати до бібліотечної професії активну, творчу, ініціативну молодь.

- Входити з клопотанням до органів місцевої влади про виділення коштів і за рахунок коштів місцевих бюджетів комплектувати бібліотечні фонди, придбання комп’ютерної техніки та програмного забезпечення, підключення бібліотечних закладів до мережі Інтернет, створення  веб-сайтів, модернізації матеріально-технічної бази, професійного навчання та підвищення кваліфікації бібліотекарів.

Перевести фонди бібліотек на УДК

Літинська районна бібліотека працює по напрямках роботи:

- правова освіта населення;

- краєзнавча робота;

- екологічна просвіта;

- здоровий спосіб життя;

- інтелектуальне дозвілля;

- розвиток творчих здібностей.

У районній бібліотеці працює 12 бібліотечних спеціалісти з них

6 мають повну вищу освіту

6 базову вищу

Бібліотекою користуються молодь, студенти, учні шкіл, інтелігенція, робітники, службовці, представники владних структур і громадських організацій, дошкільники, вчителі, пенсіонери,  люди з обмеженими можливостями.

Протягом року було 4 тисячі читачів для них видано 8 тисяч книг, фонд нараховує 42106 книг.

Було придбано за бюджетні кошти літератури 321 примірник на суму 26975 грн. З обмінно-резервного фонду обласної бібліотеки ім.. К.А.Тімірязєва надійшло 521 примірник на суму 41942 грн.

Зроблено підписку на суму 24 тисячі грн.., примірників – 196,  назв - 139

Районна бібліотека брала участь у обласних конкурсах, акціях та соціологічних дослідженнях:

Участь у конкурсі рекомендаційних бібліографічних видань «Читацькі студії»

- номінація «Квіткове поле» «Лікарські рослини в житті людини»

- номінація «Ягідний сезон»

«Де піч та каша – там домівка наша. Страви української кухні»

 «Письменники, яких варто прочитати. ТОП – 10 сучасних українських авторів».

- Всеукраїнська акція «Бібліотека українського воїна»

- Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства»

- Традиційна акція «Запали свічу пам’яті»

- Всеукраїнське соціологічне дослідження «Патріотичний настрій молоді».

Районна бібліотека займається видавничою діяльністю:

- Аналітико-статистичне видання «Літинщина бібліотечна – статистичний аналіз за 2017 рік».

Буклети:

- Кожна сільська бібліотека презентувала свій виданий буклет серії «Таланти мого села».

- Випустили буклети серії «Село на карті України» с. Бірків та с. Багринівці.

- Календар знаменних і пам’ятних дат Літинщини на 2018 р.

Книги, які були видані місцевими авторами та подаровані бібліотеці у 2017 р:

- Палій, К. Відлуння: Поезія.  – Вінниця, 2017. – 176 с.

- Палій, К. Я голосую за мир! :Поезія.  – Літин, 2016. – 68 с.

- Сидорчук, З Сьогодні твій день: Збірка поезій.  –Хмельницький, 2017. – 128 с.

- Ставнійчук, М. Безсоння мого карамель…  – Хмельницький, 2017. – 104 с.

- Ткачук, О. Кожухів. Події і долі. – Вінниця, 2016. – 252 с.

- Ткачук, П.І. Чолом тобі, Вкраїно. – Вінниця, 2017. – 96 с.

- Ткачук, П.І. Щоб слово пламенем взялось: Збірка. – Вінниця, 2017. – 92 с.

Літинською районною бібліотекою як методичним центром для сільських бібліотечних працівників протягом 2017 року проведено 6 районних семінарів:

- «Сільська бібліотека в реаліях сьогодення»

- «Адвокаційна діяльність бібліотек в умовах створення об’єднаних територіальних громад»

- «Пропаганда читання: сучасні тенденції , шляхи оновлення» (творча лабораторія)

- «День сільського бібліотекаря у районній бібліотеці»

- «Сучасна дитяча бібліотека, як центр духовного зростання»

- «Сучасні підходи та тенденції формування, використання та збереження бібліотечних фондів бібліотек району»

Протягом року  у 2-х кімнатах районної бібліотеки (комплектування та книгозберігання, дорослий абонемент) своїми силами було оновлено опалювальну систему на суму 3 тис. грн.. і зроблено у цих кабінетах косметичний ремонт. Стан приміщення на сьогодні задовільний.

Прилегла територія біля бібліотеки відповідає сьогоднішньому дизайну, тобто народознавчому і краєзнавчому напрямку.

Починаючи із Нового року працівники бібліотеки проводили різноманітні заходи: Різдв’яні свята, історичні години, вечори пам’яті, творчі вечори, години поезії та багато інших.

Особливу увагу юних читачів привертають традиційні заходи: Стусівські читання, День Святого Валентина, Шевченківські читання, Свято матері, Свято сім’ї, Свято вишиванки, розпис писанок, День Незалежності, уроки пам’яті,

Бібліотека працює в мережі Інтернет, є блог, сайт, сторінка в соцмережі  facebook де розміщується інформація про проведену роботу бібліотеки.

Районна бібліотека співпрацює і спільно проводить масові заходи

При Літинській районній бібліотеці працює літературно-мистецьке об’єднання «Дзвінкова криниця» ім.. Х.Замоцного.

Літературно-мистецьке об’єднання – це зустрічі з поетами, вишивальницями, художниками, виконавцями пісень, декламаторами художнього читання, перекладачами поезії, музикантами, презентаціями книг Літинських поетів, зустрічі з поетами з інших районів, вечори пам’яті.

Творчий вечір Валерія Середка. Літинська районна бібліотека спільно з районною Жіночою радою проведено засідання літературно-мистецького об’єднання «Дзвінкова криниця» ім. Х.Т.Замоцного – презентація поетичних творів місцевих авторів на які, поклав музику та озвучив Валерій Середко, член цього ж об’єднання.

100 років Х.Т.Замоцного. У Літинській районній бібліотеці спільно з жіночою радою, Подільським народним університетом культури та з літературно-мистецьким об'єднанням "Дзвінкова криниця" ім. Х.Т. Замоцного відбувся вечір пам’яті присвячений 100-річчю від дня народження Літинського поета-пісняра, колишнього завідуючого районною бібліотекою Христофора Тимофійовича Замоцного. В програмі прозвучали пісні самодіяльного композитора Ігоря Шуберта на слова (вірші) Христофора Замоцного та Володимира Гальчака у виконанні місцевих аматорів сцени.

Літинська Жіноча районна рада яка працює при районній бібліотеці до неї входять люди, заслужені працівники  колишні активісти, люди з довготривалим досвідом роботи району.

Свято сім’ї. У Літинській районній бібліотеці спільно з районною жіночою радою було проведено «Свято сім’ї» приурочене Дню Святого Валентина. На свято були запрошені п’ять сімейних пар. Музичні вітання для присутніх звучали від учнів музичної школи, а також музичного дуету Олександра Шуберта, Олексія Тумачека.

Відбулося св’ято «Берегині роду нашого», присвячене Дню матері, сім’ї та Дню вишиванки в Україні, спільно з районною жіночою радою та відділом молоді, сім’ї та спорту Літинської райдержадміністрації. На захід були запрошені матері, жінки-керівники державних установ Літина. 

У святі взяли участь працівники Літинської районної бібліотеки, вихованці музичної школи та учасниці школи моделей Подільського народного університету культури.

Вечір Ф.М. Чорної. В Літинській районній бібліотеці спільно з районною жіночою радою відбувся ювілейний вечір присвячений 80-річчю Фаїни Михайлівни Чорної – заступнику голови Літинської жіночої ради, активному читачеві районної бібліотеки. За високі показники в сільському господарстві була відзначена багатьма високими нагородами, має звання «Заслужений працівник сільського господарства України», було вручено 10 прапорів союзного значення.

Також було проведено низку заходів «Ми за мир в усьому світі».

Збирали підписи на підтримку декларації миру і припинення війн, проводилися лекції «Збережемо мир на планеті».

 Збиралися продукти теплі речі для учасників АТО.

Молодіжно-громадський театр «Зоря»

Учні шкіл та молодь показують вистави до великих знаменних дат, використовуючи цікаві активні форми роботи.

У відділі обслуговування дітей діє любительське об’єднання «Калинонька, Ляльковий театр «Казковий дім» та гурток «Хенд Мейд»

Любительське об’єднання «Калинонька» має народознавчий напрямок на засіданні об’єднання діти мають можливість ознайомитись із традиціями і звичаями нашого минулого.

Ляльковий театр «Казковий дім» має мистецький напрямок. На виставах глядачі стають свідками чудового процесу коли літературний твір оживає у сценічних образах».

Гурток «Хенд Мейд» на якому учасники виготовляють ляльки –мотанки, сучасні інтерєрні ляльки, вироби з бісеру.

До Дня Літина на площі біля райдержадміністрації влаштували розгорнуту виставку народно-прикладного мистецтва та оформлено книжково-ілюстративну виставку «Древній отчий краю», де були представлені вироби ляльки мотанки виготовлені власноруч бібліотечними працівниками, а на книжково-ілюстративній виставці було представлено  книги про історію заснування Літина, про відомих людей «Гордимося вами літинчани!» та книги місцевих авторів «Літинщина поетична».

Творча лабораторія. На казково-мальовничому подвір’ї Літинської районної бібліотеки під вербами та спілими вишнями відбулася творча лабораторія сільських бібліотечних працівників району на тему "Пропаганда читання: сучасні тенденції, шляхи оновлення

Також під час творчої лабораторії відбувся бульвар бібліотечний з використанням персонажів з окремих творів. 

Провели майстер-клас з приготування українського борщу із сметаною, який смачно поїли з пиріжками з горохом та часником.

В заході взяли участь голова літературно-мистецького об’єднання "Дзвінкова криниця" ім. Х.Т.Замоцного Зіна Сидорчук, місцева поетеса, волонтерка, заступник голови районної жіночої ради, яка читала свої вірші. Музичний супровід виконував акомпаніатор районного Будинку культури Анатолій Бірюков.

Районна бібліотека для сільських бібліотечних працівників провела у відділі обслуговування дітей семінар на тему «Сучасна дитяча бібліотека, як центр духовного зростання».

Презентація книги Відбулася зустріч бібліотечних працівників району з славним патріотом України, краєзнавцем, поетом, фольклористом, громадським діячем Павлом Івановичем Ткачуком з с. Уладівка.

Павло Іванович презентував свої книги минулих років та нові книги «Щоб слово пламенем взялось», «Чолом тобі, Вкраїно». Декламував свої вірші про жінку, мову, героїв України.

Проведено тиждень права на якому відбулася зустріч з головним спеціалістом районного центру юстиції «Про права людини», в рамках лекції-діалогу, також взяли участь у міжнародному фестивалі документального кіно про права людини, в Інтернет –центрі районної бібліотеки було переглянуто ряд документальних фільмів по даній темі.

В бібліотеці організовувалися великі розгорнуті виставки народно-прикладного мистецтва «Краса мистецтва» (вироби художника кераміста Оксани Ропотілової), колекції ляльок мотанок із натурального матеріалу, вироби для жінок, аксесуари та одяг із вовни в техніці валяння.

До Всеукраїнського дня бібліотек стало традицією щорічно відвідувати найкращі туристичні куточки України. Цього року бібліотечні працівники побували в Карпатах пройшлися стежками Довбуша, побачили справжню красу Українських Карпат піднявшись по канатно-крісельній дорозі на гірськолижному курорті «Буковель» відвідали музей писанки в Коломиї та Чернівецький університет.

Літинська районна бібліотека завдяки своїй діяльності об’єднує та задовольняє інформаційні потреби  мешканців містечка незалежно від віку та соціального статусу.       

Але разом із усіма надбаннями районна бібліотека також має свої потреби:

За відсутності коштів бібліотека на сьогодні недостатньо укомплектована дитячою та програмовою літературою та періодичними виданнями.

Також для районної бібліотеки, з метою покращення надання послуг користувачам бібліотеки та якісного проведення масових заходів для дітей та дорослих, а також для їх фото та відео фіксації й висвітлення в засобах масової інформації, потрібно придбати мультимедійне обладнання а саме мультимедійний проектор, мультимедійне полотно, фото-відеокамери та комп’ютер для відділу обслуговування дітей.

В районній бібліотеці потрібно закінчити обшивку фасаду бібліотеки метало профілем.

Сьогодні ми спільними зусиллями хочемо створити модель бібліотеки майбутнього.

Намагаємось сформувати навкруг бібліотечних установ відповідне культурологічне середовище, об’єднати і згуртувати усіх, хто причетний до культурного процесу. І тільки об’єднавши зусилля та за підтримки владних структур, можна вирішити ті проблеми, які не під силу одній людині.    

 

 

 

« повернутися до списку новин