Літинська районна рада
Літинський район, Вінницька область

Звіт про роботу Літинського районного краєзнавчого музею ім. Устима Кармалюка за 2018 рік

Переглядів: 196

         Вступ

         Робота музею в 2018 році була спрямована на реалізацію заходів  програми розвитку культури і духовного відродження у Літинському районі на 2015 -2020роки  (3 сесія 7 –го  скликання від 25. 12. 2015 року),  законодавчих документів з проблем музейної діяльності, а також на удосконалення форм і методів музейної роботи.

       Основними напрямками роботи музею в поточному році стали:

      1.Робота по збереженню і пропаганді духовної спадщини та матеріальної культури, вихованню національної самосвідомості та патріотизму серед підростаючого покоління.

    2. Дослідження нових тем відповідно пам’ятних та календарних дат, оформлення відповідних виставок та організація масових заходів.

       3. Пошукова робота з метою поповнення музейної колекції новими надходженнями.

       4.Комплектування, систематизація та паспортизація музейного фонду.

               

                Науково –дослідницька та експозиційна робота

       Результатом науково – дослідницької роботи у 2018 році стала підготовка наукових матеріалів, публікацій, створення нових виставок, доповнення діючої музейної експозиції, а також участь в роботі семінарів, «круглих столів», конференцій, експедицій.

        У 2018 році музейними працівниками досліджувалися такі теми:

     - Гайдамацький рух 18ст. та Коліївщина на Поділлі.

     - Історія сіл Літинського району ( с.Кожухів, с. Лука).

    -  Видатні літинчани: Сергій Собко – учасник АТО, Герой України.

 

      Протягом року працівники музею приймали участь у всеукраїнському фестивалі «Гальчевський фест» в м. Хмельницькому та Літині,у Х міжнародному етнофестивалі звичаєвої культури «Живий вогонь» в м. Хмільнику, у фестивалі військово – патріотичної пісні імені Гандзюка, Гальчевського та Шепеля, провели історико – краєзнавчу конференцію « Гайдамацький рух ХVІІІ ст.. та Коліївщина на Поділлі» .На конференцію завітали вчителі, бібліотекарі, краєзнавці з м.Хмільника, с. Уланова, смт. Літина і району. Організували експедицію «Стежками Устима Кармалюка» ( Літин – Жмеринка –Курилівці –Кармалюкове – Волоське – Летичів ), провели, як і кожного року, краєзнавчу експедицію селами району ( с. Кожухів , с.Лука) з метою поповнення музейних фондів, запису спогадів, дослідження історії рідного краю. Доповнили діючу експозицію матеріалами і артефактами про події на сході нашої країни.    

                     Науково – освітня та виставкова робота

          Протягом звітного періоду в музеї було проведено ряд заходів та виставок, спрямованих на пропаганду літературних та мистецьких надбань українського народу, збереження духовної спадщини та виховання почуття національної свідомості підростаючого покоління.

    Звітній період був насичений різними культурно – мистецькими подіями, пов’язаними з відзначенням 627 – річниці першої писемної згадки про Літин, 29 – річниці виведення радянських військ з Республіки Афганістан, 74 – річниці визволення Літинщини від нацистських загарбників, дня Соборності України, 32 – річниці Чорнобильської трагедії, 73 – річниці Перемоги у другій світовій війні, Міжнародного дня музеїв, Дня Конституції, 27 – річниці проголошення Незалежності України, Дня партизанської слави, дня Українського козацтва та дня захисника Вітчизни, тощо.

     В січні місяці працівники музею провели засідання спілки краєзнавців. Підвели підсумки зробленого за минулий рік і намітили плани на майбутнє, а  також провели годину цікавих повідомлень.

    До дня соборності України провели засідання «круглого столу». Участь у проведенні заходу взяли  вчителі та учні 8 класів .СЗШ І – ІІІ ступенів №2 смт. Літина. До цієї дати була і приурочена виставка – огляд  «Крок за кроком  до незалежності»

      26 січня  працівники музею взяли участь у відкритті музею Голокосту у СЗШ №1 Літина.

      Виставка «Сто років боротьби: Українська революція 1917 – 1921 років» була відкрита  у виставковому залі музею 31 січня. На відкриття виставки завітали заступник  голови  райдержадміністрації Валентина Захаревич, начальник відділу культури Тетяна Лівчук, представники районної  та селищної ради, вчителі та учні  шкіл Літина.  Переглянули виставку майже всі школи  району.      

     19 лютого у приміщенні районного будинку культури  до дня Героїв Небесної сотні були розгорнуті виставки «Вінничани – Герої України», «Вічна слава безсмертю хоробрих».

     20 лютого відбулась зустріч з учасником АТО Дмитром  Затайдухом та учнями СЗШ І- ІІІст. с. Селище. Учням Дмитро  розповідав про події на Сході, а музею подарував експонати .  

         7 березня  була відкрита виставка матеріалів «Українська повстанська армія – відповідь нескореного народу».   На відкриття виставки завітали заступник  голови  райдержадміністрації Валентина Захаревич, начальник відділу культури Тетяна Лівчук, представники районної  та селищної ради, вчителі та учні  шкіл Літина.  Переглянули виставку майже всі школи  району.     

    Засідання спілки краєзнавців було приурочене життю і діяльності Устима Кармалюка «Славний лицар українського народу».

    В березні, як і кожного року до музею завітали письменники з Києва на чолі з  Глібом Сітько. Гліб Сітько написав книгу і зробив аудіо версію драматичної поеми про Устима Кармалюка  «Український  герой Устим Кармалюк».Книги, які були привезені, письменники подарували дітям, що завітали до музею.

    До визволення Літинщини від нацистських загарбників в музеї була відкрита виставка документів і матеріалів « Наш край в березні 1944 ».

    21 березня  в приміщенні музею відбулась зустріч з письменником з Києва, дослідником історії Визвольної боротьби українського народу першої половини ХХ століття Романом Ковалем,  та проведений  «круглий стіл» на тему « Поділля вшановує свого вірного сина ».     

       До Великого Дня Світлого Христового Воскресіння  у виставковому залі була відкрита виставка « Писанка – символ життя», а також провели свято української писанки та майстер – клас «Писанка мальована,з любов’ю подарована». На свято завітали вихованці дитячих  садочків №1 та №2, учні СЗШ І- III ст. №1,№2,учасники свята  та  всі присутні отримали подарунки.        

    До Міжнародного дня музеїв було проведено свято « Скарбниця історії краю».     

На свято завітали заступник голови райдержадміністрації Валентина Захаревич, начальник відділу культури Тетяна Лівчук, начальник загального відділу  районної ради Тетяна Фаліон, головний спеціаліст загального відділу районної ради  Леся  Слободяник,,учні СЗШ І - Шст.№1 та №2,   учні СЗШ І - III ст. с. Селище , гості з  Хмельницького, Хмільника , Уланова, Деражні, Летичева, Жмеринки та багато інших шанувальників музею. В ході свята діяло міні – кафе «У Кармеля »,  майстер – клас з виготовлення іграшки з глини», фото з улюбленим експонатом. Театралізовану екскурсію залами музею проводили учні десятого класу СЗШ І – ІІІ ступенів №1.

      Працівники музею взяли участь в дні Європи, що проходили в м. Вінниці .

    5 червня працівники музею, як і кожного року, здійснили поїздку в село Трибухи на місце загибелі сотні Шуляка,  а 10 червня в село Микулинці, до символічної могили командира групи УПА «Південь» полковника «Батька».

    3 11 червня по 15червня в музеї була відкрита виставка «Українська повстанська армія і Літинщина».

    До 627 річниці першої писемної згадки про Літин працівники музею взяли , як завжди, активну участь . Були проведені тематичні екскурсії для жителів району та гостей. Організовано виставки   «Чарівний край посеред України», «Люди, які творять історію Літина», фотовиставка « Краєвиди Літина»,виставка  вишитих картин «Видатні особистості України» Любові Шаламай з міста Вінниця.  Виставки були представлені на площі біля районної державної адміністрації, селищної ради та в будинку культури. За активну участь у заходах нагороджені грамотою та  подарунком.

    Засідання круглого столу на тему «Історія Конституції України» було приурочено дню Конституції. На засіданні присутніми були представники  влади, політичних партій і громадських організацій.

      В липні місяці працівники музею, як і кожного року, організували краєзнавчу експедицію селами району (с. Кожухів, с. Лука) з метою збору експонатів, запису спогадів, дослідження історії рідного краю.

    11 липня в приміщенні музею,  вже третій рік підряд, для дітей дошкільного і шкільного віку відбулося свято шоколаду «Мої смаколики » .Діти завітали на свято з батьками. Розгадували загадки, проводили конкурси і вікторини. Їли цукерки  і веселилися. Кількість дітей, що беруть участь у святі зростає.

   До 27 річниці незалежності України провели музейне свято «Хай квітне у віках соборна Україна», а також спільно з районним архівом організували виставку «На шляху незалежності України». Виставка експонувалася в фойє адміністрації, а також в приміщенні музею.

      На день знань до музею завітали учні 10 класів СЗШ І- ІІІ ст. №1 разом з своїми наставниками на відкриття виставки «Розвиток освіти Літинщини за період Незалежності ». Розповідали про  успіхи у навчанні, про свої плани на майбутнє та про улюблених наставників.

   У вересні в виставковому залі музею був проведений круглий стіл «Магдебурзьке право і містечко Літин». На засідання круглого столу завітали  представники районної  та селищної ради, адміністрації, громадськість, а також представлена виставка фотоматеріалів «Древній отчий краю».

   До чергових роковин з дня смерті Михайла Стельмаха в стінах музею організовано  поетичний слайд - вечір «Лицар українського світла ».

    До 183 річниці з дня загибелі Устима Кармалюка працівники музею  щорічно проводять краєзнавчу  експедицію «Стежками Устима Кармалюка». побували в селі Кармалюкове, Курилівці,  Волоське,Деражня, Летичів, поклали квіти до пам’ятника і відвідали  школу – ліцей №2.

До скорботної  85  річниці Голодомору  музей спільно з редакцією газети «Літинський вісник» провели районний  конкурс творчих робіт «Забуттю не підлягає» серед учнів навчальних закладів району. Кращими роботами визнані твори Дарини Мороз, дев’ятикласниці СЗШ І – ІІІ ст. с. Селище, Світлани Салій із с. Громадське, Іванни  Смикалюк, дев’ятикласниці СЗШ І – ІІІ ст. с. Селище, малюнок шестикласниці СЗШ І – ІІІ ст. с. Селище, Вікторії Заїки.

                                                                                                                                                                                                                                  30 листопада працівники музею взяли участь у Всеукраїнському фестивалі           « Гальчевський  фест» , який  проходив у м. Хмельницькому, а 1 грудня  в селі Малинівка  Літинського  району. В програмі фестивалю презентація національно – патріотичної літератури, виставка світлин воїнів учасників бойових дій на Сході України та наданих ними експонатів; виставка плакатів військових діячів армії УНР; виступи кобзарів та лірників в історичній частині міста; презентація книги Романа Коваля про Якова Орла – Гальчевського «Боротьба та філософія боротьби»; історичний диспут за участі істориків – науковців, краєзнавців та реконструкторів на тему «Отаман святих і страшних Яків «Орел» Гальчевський», до Сторіччя Української революції; концерт кобзарів та лірників: Сергій Василюк, Тарас Компаніченко, Тарас Силенко, Михайло Хай, Ярослав Крисько, Андрій Ляшук, Олександр Тріус, Василь Лютий, Святослав Силенко; концерт - реквієм. 

     

      У грудні місяці в  актовій залі музею провели краєзнавчу конференцію на тему « Голод у хлібному краї». Участь у конференції взяли  вчителі та учні старших класів  СЗШ І – ІІІ ст.. с. Селище ,СЗШ №2 смт. Літина та Громадського, а також  жителі Літина. Підсумком конференції стало нагородження переможців у районному конкурсі.    

    У музеї протягом  звітного періоду експонувались такі виставки:

    1. Виставка документів та книг «Смолоскип національної звитяги». (05.01 – 08.01).

    2.  Виставка матеріалів і книг « Герої Крут у пам’яті людській».( січень).

   3.Виставка матеріалів та фотодокументів «Моя Україна – єдина і неподільна»

   4.Виставка дитячих малюнків «Мир планеті Земля».

5.Виставка документів та книг « Сторінки боротьби і слави» ( березень).

6.Виставка « Наш край в березні 1944 року»( 17.03 -22.03).

7. Виставка  « Криниця рідного слова» .( 28.03 -30.03).

8.Виставка  « Захисники Вітчизни – спадкоємність поколінь» (травень ).

9.Виставка « Чарівний край посеред України». ( червень).

10. Виставка « Чорнобиль – трагедія, подвиг, пам’ять». (24.04).

11.Виставка « Єдине ціле жінка і весна» ( березень).

12.Виставка документів та фотографій «Тут живе історія…» (травень)             

13. Виставка документів і матеріалів « Українська повстанська армія і Літинщина» ( 10.06 -18.06).

14.Виставка   «Лицар українського світла» ( травень , вересень).

15.Виставка « Історія Конституції України» ( 24.06 – 29.06).

16.Виставка  « Люди, які творять історію Літина».( 22.06).

17. Виставка картин місцевих художників « Квітни наша ненько, Україно!».

18.Виставка  книг і матеріалів « Стельмахові гуси – лебеді летять».( вересень).

19.Виставка виробів з глини та картин Галини Ніжинської з села Кожухова

«Казковий світ». (жовтень).

20.Виставка – конкурс новорічних композицій « Зимова феєрія».

21.Виставка « Вінничани – Герої України». ( 14.10. -19.10).

22.Виставка картин Катерини Отачук з с.Уладівка «Краєвиди рідного села».

23. Виставка «Забуттю не підлягає»

та інші.                                                                 

              Робота з комплектування фондів

     Комплектування музейних фондів здійснювалось переважно шляхом подарункових надходжень. В звітному періоді до фондів музею надійшло 62 музейних  предмети основного фонду, 60 –науково - допоміжного,25 одиниць  прийнято на тимчасове зберігання.

       Серед зібраних музейних предметів основного фонду слід відзначити:.

  • предмети археології  періоду Черняхівської культури (ІІ –Іvст. Н.е).
  • книги, подаровані музею від авторів під час музейних заходів та зустрічей.
  • книги, подаровані музею   з Канади та США.
  • ювілейні монети, декоративно – ужиткові предмети.

          Робота з підвищення фахового рівня музею

     Протягом року музей співпрацював з методичним центром Вінницького обласного краєзнавчого музею, працівники музею брали участь у семінарах та отримували методичну допомогу у вирішенні музейних проблем.

    Науковий співробітник з 19 вересня по26 вересня підвищував кваліфікацію у Вінницькому обласному навчально  – методичному центрі галузі культури,мистецтв та туризму за програмою « Сучасний музей як центр культури та освіти. Функції музею, особливості діяльності та значення  в розвитку суспільства».

            Рекламно – інформаційна та видавнича робота музею.

    Всі музейні заходи, які проводили працівники музею були висвітлені в друкованих та електронних  засобах масової інформації.

    Музейні працівники видали буклет « Сергій Собко – учасник АТО, Герой України»,буклет « Літинський краєзнавчий музей ім. У. Кармалюка».

               Господарська робота

У звітному періоді було проведено поточний ремонт  приміщення музею. Проводилось систематичне упорядкування прилеглої території музею, догляд за квітковими насадженнями ..Відремонтовано приміщення котельні.

 

                 Планові показники

  • предмети, що надійшли до основного фонду – 62
  • предмети, що надійшли до НДФ -60
  • кількість відвідувачів -17 тис.900.
  • екскурсії – 376
  • лекції - 7

 

Директор музею                                                                      В. Ткач

« повернутися до списку новин