Відбулося відкриття меморіальної дошки Миколі Оверковичу Битинському

29 січня 2019 року відбулося відкриття меморіальної дошки Миколі Оверковичу Битинському, нашому земляку, одному з найвідоміших дослідників українських символів, відомому художнику, геральдисту, фалеристу, прозаїку, публіцисту, мистецтвознавцю та поету, автору великого Державного Герба України та учаснику боротьби за незалежність України.

Микола Оверкович Битинський народився 23 листопада 1893 року в повітовому місті Літин у сім’ї службовця Оверка Битинського. Дід - Тимофій Битинський, був літинським парафіяльним священником. Початкову, художню та педагогічну освіту Микола здобув у місті Камянець-Подільський. У ранзі поручника брав участь у подіях української революції. Збройну боротьбу завершив у складі  6 січової стрілецької дивізії армії УНР. Інтернований у листопаді 1920 року на територію Польщі. З того часу навчався на історико-літературному відділі Українського високого педагогічного інституту у Празі. Згодом працював приватним художником на теренах Чехословаччини. У 1939 році вступив до лав організації Карпатська Січ. В роки Другої Світової війни працював музейним співробітником, перебував на примусовій праці в Німеччині. На початку 1950-х років емігрував до Канади та активно продовжував свою культурно-освітню діяльність.

Ініціаторами встановлення дошки виступили – Центр історії Вінниці та громадська організація «Вінницьке історичне товариство».

Право урочисто відкрити меморіальну дошку Миколі Битинському було надано члену Українського геральдичного товариства Юрію Легуну та учню 11-А класу Літинської СЗШ I-III ст. № 2 Криворучко Павлу.

Три церемонійні постріли на честь підполковника армії УНР Миколи Битинського, на честь Героїв бою під Крутами та на честь полеглих учасників АТО та війни на Сході України виконали співробітники та волонтери Центру історії Вінниці на чолі з директором Олександром Федоришеним, які були одягнені у військову форму українського війська доби визвольних змагань.

З вітальним словом виступила директорка Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької ОДА – Василюк Світлана Михайлівна, яка щиро подякувала директору Державного архіву Вінницької області, доктору історичних наук, профессору, почесному голові ГО «Вінницьке історичне товариство» Юрію Легуну та директору Цетру історії Вінниці Олександру Федоришену, які ініціювали зробити це відкриття саме у Літині і саме сьогодні 29 січня в День памяті Героїв Крут. Також вона зауважила, що тепер у школи є можливість запросити в Літин, показати дошку та налагодити стосунки з родиною Миколи Овертовича, яка проживає в Торонто.

Директорка Літинської СЗШ I-III ст. № 2 Тетяна Катріна у своєму виступі наголосила на тому, що дуже символічно, що на фасаді школи встановлено поряд дві меморіальні дошки двом молодим борцям за незалежність України, які будуть нас надихати на творення, зміцнення і розбудову нашої держави.

Військовий оркестр Центру військово-музичного мистецтва Повітряних сил Збройних Сил України – здійснили музичний супровід заходу.

Чин освячення меморіальної дошки здійснив протоієрей православної церкви України отець Андрій Грабар.

На завершення заходу всі присутні хвилиною мовчання вшанували представників різних поколінь, цвіт літинської землі, тих хто виборював нашу незалежність та поклали квіти до меморіальних дощок Миколи Битинського та учасника війни на Сході України Пентелеймона Рожанського.