14 червня - Всесвітній день донора

14 червня – Всесвітній день донора крові

Важливість цього свята перегукується з безсумнівною важливістю самого донорства. Як відомо, потреба в донорській крові виникає у людей будь-якого віку з різними серйозними захворюваннями. Тому кожен донор, який здає кров безоплатно, робить свій безцінний внесок у добру справу - порятунок людських життів.
Всесвітній день донора крові - досить нове свято, яке відзначає багато країн. Воно було засноване під егідою ООН в травні 2005 року на Всесвітній асамблеї охорони здоров’я в Женеві. Наразі його святкують 14 червня.

Саме цього дня в 1868 році австрійський лікар Карл Ландштейнер відкрив групи крові людини. Ініціювали проведення цього свята чотири міжнародні організації, які займаються пропагандою добровільного донорства: Всесвітня організація охорони здоров'я, Міжнародна федерація Червоного Хреста, Федерація організацій донорів крові й Товариство з переливання крові.
Це свято - ще один шанс міжнародної спільноти закликати людей до відповідальності одне перед одним і надання посильної допомоги тим, хто її потребує.
Що необхідно знати, аби стати донором та врятувати життя людей?
Донором може бути кожна здорова людина у віці від 18 років. Не допускаються до здавання крові особи, які страждають гострими і хронічними захворюваннями. Крім медичних показань до донорства не допускаються особи, які перебувають на обліку в наркологічному, шкірно-венерологічному і туберкульозному диспансерах.

Більшість людей можуть здавати кров, якщо вони:
Почуваються добре та мають бажання допомогти хворій людині.
Не мають протипоказань до донорства.
Віком від 18 до 60 років.
Вагою від 50 кг.
Мають паспорт громадянина України.
Що робити перед здачею крові:
- намагайтесь регулярно і збалансовано харчуватися, напередодні здачі дотримуйтесь спеціальної дієти;
- вживайте побільше рідини;
- відмовтесь від вживання алкоголю за 48 годин до процедури;
- утримайтеся від вживання аспірину, анальгіну і ліків, що містять аспірин і анальгетики, за 72 години до процедури;
- за можливості, не паліть за годину до процедури;
- обов’язково виспіться, відпочиньте.
Як харчуватися перед здачею крові:
- напередодні відмовтесь від жирного, смаженого, гострого, копченого, молочних продуктів, яєць;
- рекомендується солодкий чай, узвар, хліб, сухарі, сушки, відварні крупи, макарони на воді без масла, соки, морси, компоти, мінеральна вода, овочі, фрукти (крім бананів).
Дотримання цих вимог особливо важливе, якщо Ви здаєте тромбоцити або плазму. Не виконання цих порад може зашкодити якісно провести сепарацію Вашої крові (відділення необхідних компонентів) і зробить неможливою здачу.
Під час здавання крові:
- дайте знати в будь-якому випадку, якщо Ви почуваєте себе недобре;
- обов’язково повідомляйте лікаря про можливі ускладнення під час здавання.
Після здавання крові:
- відпочиньте протягом 10 хвилин;
- з’їжте легку їжу та випийте солодкий чай;
- якщо Ви недобре почуваєтеся, повідомте персонал;
- протягом 2-3 годин не піднімайте нічого важкого рукою, з якою брали кров;
- краще уникати інтенсивних фізичних навантажень протягом наступних 12 годин;
- алкогольні напої краще не приймати раніше ніж через 8 годин;
- прагніть часто та регулярно харчуватися протягом двох діб;
- вживайте підвищену кількість рідини протягом двох діб.

Усіх бажаючих проявити милосердя та добровільно стати донором просимо звертатися до Вінницької обласної станції переливання крові за адресою: м. Вінниця, вул. Пирогова, 48. При собі мати паспорт з реєстрацією місця проживання. Телефон для довідок: (0432) 67-19-59.

Заздалегідь дякуємо всім, хто є або бажає стати донором. Велике спасибі за Ваше добре серце, за чуйність! Ви даруєте і продовжуєте життя хворим.