Воєнний стан в Україні запроваджено: що потрібно знати кожному

Відповідно до схваленого народними депутатами Закону України «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", воєнний стан введено з 14 години 00 хвилин 28 листопада 2018 року строком на 30 діб в таких областях: Вінницькій, Луганській, Донецькій, Запорізькій, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Чернігівській, Херсонській, а також внутрішніх водах Азово-Керченської акваторії. Тобто виключно в тих областях, які розташовані вздовж російського кордону та придністровської ділянки українсько-молдовського кордону, а також вздовж узбережжя Азовського і Чорного морів.

В підписаному Президентом України Указі включено лише кілька заходів з 24 можливих, передбачених Законом України "Про правовий режим воєнного стану". Це свідома позиція Глави держави, який хоче, щоб воєнний стан мінімально вплинув на життя цивільного населення.

Окреслені в Указі заходи стосуються, переважно, Збройних Сил України, Національної гвардії України, СБУ та МВС, а також координації дій між ними, та спрямовані на створення умов зі здійснення органами державної влади, військовим командуванням, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями наданих їм повноважень, необхідних для відвернення загрози і забезпечення територіальної цілісності України, її національної безпеки. Ці заходи у разі вторгнення агресора дозволять якнайшвидше відреагувати та якнайшвидше мобілізувати всі ресурси.

В період дії воєнного стану НЕ ПЛАНУЮТЬСЯ заходи щодо примусового відчуження автотранспорту та іншого майна, що перебуває у приватній або комунальній власності, запровадження трудової повинності для працездатних осіб, не залучених до роботи в оборонній сфері та сфері забезпечення життєдіяльності населення і не заброньованих за підприємствами, установами та організаціями на період дії воєнного стану, встановлення військово-квартирної повинності з розквартирування військовослужбовців у приватному житлі тощо.

Щодо інших заходів правового режиму воєнного стану, як, наприклад, введення комендантської години, чи заборони торгівлі алкогольними напоями – вони можуть бути задіяні у разі посилення загрози вторгнення військ Росії.

Які ж фактичні зміни ситуації дає воєнний стан?

1. Зміна цілей фінансування заходів безпеки та оборони. Виділення коштів на мобілізацію, пересування та розміщення військових частин, облаштування ліній оборони, проведення незапланованих раніше військових навчань.

2. Нові замовлення для військово-промислового комплексу для виробництва або ремонту необхідної зброї.

3. Пріоритетність військових перевезень на транспорті (залізниця, аеропорти, автомобільні колони).

4. Часткова мобілізація резервістів, їх укомплектування та розташування.

5. Утворення нових дислокацій ЗРК для посилення протиповітряної оборони у зв’язку із загрозами, що викликали воєнний стан.

6. Посилення охорони державного кордону на тих ділянках, які опинилися під загрозою.

7. Організація контрдиверсійної роботи: перевірка транспорту, документів у координації з Міністерством внутрішніх справ України.

Воєнний стан триватиме тридцять днів. Такий термін запропонував Парламенту Президент Петро Порошенко, щоб не було підґрунтя для будь-яких спекуляцій щодо впливу запровадження воєнного стану на вибори. У РНБО вважають, що за 30 днів вони проведуть всі необхідні заходи для підвищення нашої готовності відбити можливий повномасштабний наступ країни-агресора Росії.