Якщо для призначення пенсії не вистачає стажу

Почастішали випадки, коли за пенсією сьогодні звертаються люди, котрі не мають мінімального страхового стажу. Через неможливість знайти хоча б якусь роботу, чимало наших громадян виїхало у пошуках кращої долі за кордон. Багато з тих, що залишилися, працюють неофіційно, отримуючи “заробітну плату в конвертах”. Тож і виходить, що ні ті, ні інші, швидше за все, не набудуть необхідного мінімального страхового стажу для призначення пенсій за віком.

Обов’язковою умовою для призначення пенсій за віком за нормами ст.26 Закону України №1058-IV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року (із внесеними змінами) є наявність страхового стажу не менше п’ятнадцяти років на момент досягнення пенсійного віку. Інакше кажучи, якщо працівник після досягнення віку 60 років не матиме 15-річного страхового стажу, то й не матиме він і самого права на призначення пенсії в ПФУ. Відповідно до цього Закону до страхового стажу зараховуються періоди, протягом яких особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески у сумі не меншій за мінімальний страховий внесок. Також у Пенсійному законодавстві вживається поняття “загальний трудовий стаж”, під яким розуміється сумарна тривалість роботи робітником, службовцем, чи людиною, зайнятою в іншій суспільно-корисній діяльності, якщо їх включення в трудовий стаж передбачено чинним законодавством. Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Якщо розмір пенсії, обчислений від заробітної плати та 15 років страхового стажу, менший за 949 гривень, то до пенсії встановлюють щомясячну державну адресну допомогу в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру. Тобто пенсія становитиме 949 грн.

Якщо стажу бракує то згідно з чинним законодавством його справді можна”купити”, уклавши договір добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Для укладення договору про добровільну участь незастрахованій особі потрібно звернутися до територіального органу Державної фіскальної служби України та подати відповідну заяву за встановленою формою, долучивши копію документа, що посвідчує особу, довідку про присвоєння РНОКПП (ідентифікаційного номера) та довідку із реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування форми ОК-5, яка надається Пенсійним фондом. Слід зауважити, що з особами, які застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, договори про добровільну участь не укладаються. Розмір внеску визначається договором, при цьому сума сплачених внесків за кожен місяць не може бути меншою за мінімальний страховий внесок та не більшою за суму єдиного внеску, виходячи з максимальної величини. З 1 січня 2017 року розмір мінімального страхового внеску становить 704,00 грн (22% від мінімальної заробітної плати 3200 грн).

У договорі може бути передбачена одноразова сплата єдиного внеску за попередні періоди, у яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (в тому числі за період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2010 року).

Крім того, таким же чином працівник може здійснити доплату до мінімального страхового внеску. Це може бути у тому випадку, якщо він деякий час працював неповний робочий час (на неповну ставку). До речі, для цієї доплати мінімальний страховий внесок розраховується відповідно до мінімальної заробітної плати, яка була встановлена на той період, за який здійснюється доплата.

Відомості про заробітну плату та сплачені страхові внески зберігаються в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Усі дані персоніфіковані. Відсутність даних про сплату внесків не дає можливості врахувати дані періоди роботи працівника для призначення або перерахунку пенсії.Також, відсутність даних про сплату внесків впливає на розмір допомоги по безробіттю, на розрахунок виплати по листках тимчасової непрацездатності, тощо.

Для одержання інформації про сплачені страхові внески, потрібно звернутись до територіального органу Пенсійного фонду України з метою отримання коду для реєстрації на ВЕБ-порталі Пенсійного фонду України. Доступ до інтернет-ресурсів дозволить вам (стосовно себе) отримати інформацію з Державного реєстру застрахованих осіб про суми заробітку, з яких сплачено внески та про періоди зарахування страхового стажу.

Шановні громадяни!  Слідкуйте за сумою коштів, які перераховано на пенсійне страхування, бо від цієї суми залежить розмір пенсії в майбутньому, та регулярністю відрахувань, щоб не пропустити факту несплати страхових внесків.

Головний спеціаліст Літинського

відділу обслуговування громадян

Хмільницького обєднаного управління

ПФУ Вінницької області                                                                                   Л. Вихрист